Etin yeni yoldaşı bira


Comments (0)

Beer's Et ve Bira

Et yenen sofralarda bira daha sık görünmeye başladı. Biralar güzelleştikçe ve “gövdeli” biralar ithal edildikçe, dinlenmiş etlerin yanında bu biralar daha çok tercih ediliyor.

Gurme Mehmet YalçınKaynak: 08 Aralık 2013 - Milliyet.com.tr » Pazar » Mehmet Yalçın
Yazar: Mehmet Yalçın Şişedeki balık

Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

New York’un ünlü steakhouse’u Peter Luger’de restoranın girişindeki barda masamızı beklerken, en çok bir ellerinde dörder-beşer kupa birayı taşıyabilen garsonlar dikkatimi çekmişti. Bardaki fıçı musluklarından salona habire bira ikmali yapılıyordu. Masamıza geçince de müşterilerin koca koca bifteklerle hep bira içtiklerini gözlemledim. Şarap neredeyse ortalarda hiç görünümüyordu. Bize gelince, biz de ortama uyarak biralarımızı ısmarladık, zaten restoranın bulunduğu Brooklyn’in en sıkı bira üreticisinin konuklarıydık. Teoman Hünal az pişmiş porterhouse steak’imden aldığım lokmanın ardından irice bir yudum birayı çekişime bakarak, “Nasıl, iyi bir bira da en az şarap kadar ete yakışmıyor muymuş?” diye soruyor, tezini ispatlamanın keyfini çıkarıyordu.


Türkiye’nin “bira gurusu” sevgili Teoman’la geçtiğimiz günlerde yine aynı masayı paylaştık, etimizle yine bira yudumladık. Zorlu Center’da yeni açılan kendi deyişileriyle “İngiliz braserisi” Tom’s Kitchen’da, İngilizlerin doğru dürüst şarabı olmadığı için İngiliz birasından ısmarladık, yanında antrikotlarımızı gövdeye indirdik.


Bardağımızdakinin adı biraydı ama bildiğimiz altın sarısı renkte, bol köpüklü ve ferahlatıcı bir sıvı değildi! Az köpüren, kızıl-kehribar renkli, hafif ılık içilen acımtrak biramız İngilizlerin ünlü “bitter”leriydi. Acı biranın daha da acısı olduğundan, üzerinde “Extra Special Bitter” anlamında ESB harfleri vardı. Bu dolgun bira, acımtrak tadıyla ete bolca sürdüğümüz hardalı da dengeledi.

Biranın ete yakınlaşması hamburgerle başladı
Türkiye’de bira denince akla “lager” tipinde sarışın ve hafif biralar geliyor. Bolca köpüren, iyice soğuk içilen, yaz günleri ferahlatan bu biraların en iyi eşlikçisi uzun yıllar patates tava oldu. Son yıllardaki hamburger furyası ve “gurme burger” akımı ise hamburger sofralarını kolanın egemenliğinden çıkardı ve hamburgeri orta yaşlı kalantor işadamlarının bile tercih ettiği, ciddi bir ana yemek sınıfına yükseltti. Böylece şık ortamlarda, beyaz örtülü masalarda da hamburger yenir oldu.
Ve bu demokratik köfte, eşlikçi olarak şaraptan daha demokratik bir içki olan birayı yanına çağırdı.
Derken steakhouse modası sökün etti ve koca koca alakanlı biftekler rüstik görünümlü restoranlarda sunuldu. Tahta masalarda, ahşap tablalar üzerinde gelen kalın etler, kaba saba yeniyordu. Yanlarında da bira yakışıyordu doğrusu.
Aynı dönemlerde Türkiye’ye “gövdeli” diyebileceğimiz iddialı biraların ithal edilmesi, biftekle bira birlikteliğini daha popüler hale getirdi. Füme biralar, siyah biralar, İngiliz ale’leri, İrlanda stout’ları, Belçika’nın şişede yıllanan biraları derken, kırmızı etin kuvvetli lezzetini ve yanında gelen sosları taşıyabilecek biraların sayısı arttı.

Ördekle buğday birası, sığırla ale iyi gidiyor
Her et ve her bira çeşidi birbiriyle uyumlu değil. İdeal eşleşmeler için ince ayarlar lazım. Yoğun meyvemsilikteki açık renkli buğday biraları, Asya mutfaklarının baharatlı balık ve tavuk yemekleriyle iyi gidiyor mesela. Ördek gibi daha güçlü bir ete ise buğday birasının koyusu yakışıyor. Kuzu eti, ale türü biraların hafifleriyle uyum sağlıyor. Süt danası da öyle. Ama sofraya sığır eti gelecekse, bu daha ağır lezzetli etle ağır bir ale birası daha iyi eşleşiyor.
İyi kavrulmuş malttan yapılan kapkara biralar mı? Stout tipi bu biralarla da ilginçtir istiridye çok iyi uyuyor. Şarküteri gibi etler ve et mamulleri de bu tip biralar için iyi bir eşlikçi. Siyah biralar bol malzemeli ve güçlü lezzetli yahni türü yemeklerle de denenebiliyor. Teoman Hünal bira yemek eşleşmesine kebapları da dahil ediyor ve Adana kebabıyla bir de bira denenmesini öneriyor.
Etle bira birlikteliğinin önündeki en büyük engel ise restoran müşterilerinin hâlâ bira içmekten çekinmeleri, birayı buralarda bir bar içkisi, bir yaz serinleticisi gibi görmeleri.

 

twitterfacebook-icon

İskele Cad. Yazmacı Tahir Sok. No:56 Bostancı / İstanbul

Tel:0216 362 46 82

Fax:0216 362 19 55

e-Mail:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.